Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Tavukların ayaklarının felç olması veba belirtisi olabilir mi?

5 Şubat 2017 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu

Son bir haftadır ani olarak 2 horozumun ayakları tutmaz oldu. Aslında sadece ayakları demeyelim sanki sinir sistemi alt üst olmuş gibi. Yem yemek istediğinde kafasını yere yaklaştıramıyor yem yemek istiyor ama yeme vuramıyor korkuyor gibi. Yemi elimle verdiğim zaman yiyor. Butlarının oralarda bir yerde sorun var gibi tutmuyor ayakta duramıyor. Aniden ayakları tutmamaya başladı tavuklarımın bunun nedeni veba olabilir mi diye düşünüyorum. Şöyle biraz araştırdım tavuklarda yalancı veba belirtileri nelerdir diye bacaklarda felçler de yalancı vebanın belirtileri içinde yer alıyor. Sizin başınızdan geçti mi geçtiyse hepsi öldü mü? Aşı yapmış mıydınız? Ben daha önce Newcastle (Yalancı Veba) aşısı yapmıştım Allahtan ki az kayıp ile atlattım. 

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
6 Şubat 2017 İsmet cevapladı

Büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız yalancı veba gibi görünüyor. Aşı yapmanızı öneririm sağlam olan hayvanlara. Newcastle (Yalancı Veba) aşısı diye istediğiniz zaman verirler geç kalmadan yapın.

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 Şubat 2017 mehmetkaya cevapladı
Çok şükür ayakları felç olan tavuğum kendini toparladı ayaklarındaki felç geçti denecek kadar az kaldı yemi çok güzel yiyor sinir sisteminde bir şey yok şuan için. Ben yinede diğer tavuklar ile karıştırmıyorum ne olur ne olmaz diye.
3 Eylül 2017 misafir yorumladı
ne verdin düzeldi felci

İlgili sorular

0 cevap
21 Aralık 2016 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
1 cevap
13 Mayıs 2017 Tavuk kategorisinde misafir sordu
2 cevap
9 Mart 2017 Tavuk kategorisinde Sevgi sordu
1 cevap
1 cevap
2 cevap
21 Ağustos 2016 Tavuk kategorisinde Kemal sordu
1 cevap
8 Şubat 2017 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
...