Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Araucanas tavuk fiyatları?

8 Aralık 2016 Tavuk kategorisinde Hasan Ali sordu

Araucana (Yeşil Yumurtacı) Tavuğu Hakkında Bilgi

Araucana (Yeşil Yumurtacı) Tavuğu Hakkında Bilgi

Araucana ülkemizde genellikle “yeşil yumurtacı” olarak bilinen bir tavuk ırkıdır. Yumurta kabuğu renginin mavi ve yeşil tonlarında olması nedeni ile ülkemizde bu isimle anılmaktadır. Kökeni Şili’dir. Asıl ismini ise Şili’nin Araukanyalı’da denilen Mapuche yerlilerinden alır. 1600’lü yıllarda buradan yayılmaya başladığı düşünülmektedir. 1920’li yıllarda ise Amerika’ya getirilmiş ve 1976 yılında “American Poultry Associati” tarafından tanınmıştır. Bu tavuğu özel kılan en önemli özelliği dediğimiz gibi yumurta kabuğunun rengidir.

Genel Özellikleri

Bu tavuklar çeşitli renklerde olabilmektedirler. Yetişkin olan tavukların ağırlıkları ortalama 2,5 kg, horozların ağırlıkları ise 3 kg’dır. Kulak tutamlarına sahiptir ve arka kuyrukları eksiktir, bu nedenle kuyruksuz gibi görülür. Bu ırklar kulaklarının yan taraflarında kapak şeklinde bir deri ucundan çıkan kulak tüylerine (sorguç) sahiptir. Bu tüyler bazılarında 2 kulak tarafından (çift sorguç) çıktığı gibi bazılarında ise yalnızca tek kulak tarafından (tek sorguç) çıkmaktadır. Sorguçlu olmayanlar ise “temizbaş” olarak anılmaktadır. Bu tavukların ibikleri parlak kırmızı renkte ve bezelye şeklindedir. Derileri ise sarı renktedir. Ayakları genelde yeşilimsi renkte ve 4 parmaklıdır.

Yıllık ortalama 170-190 arasında yumurta vermektedirler. Yumurta kabukları bu rengini; bu tavukların vücudunda yer alan oocyanin maddesinden alır. Ayrıca araucana yumurtalarındaki mavi ve yeşil renk tonu yalnızca kabuk yüzeyinde değil yumurta kabuğunun tüm tabakalarında mevcuttur.

Resim: Araucana tavuğuna ait yumurtalar.

Yumurta Özellikleri

Dediğimiz gibi yumurta kabuğu renkleri mavi ve yeşilimsi renktedir. Bu yumurtaların besin değerinin normal yumurtalara oranla daha yüksek olduğuna dair bazı kişiler bilgiler vermektedir. Ayrıca kolesterol seviyesi ile ilgilide farklı düşünceler vardır. Fakat günümüzde bu konu ile ilgili yeterince çalışma yapılmış değildir. Bu nedenle net olarak birşey söylemek çok doğru olmaz.

Not: Şu anda bu tavuk piyasada 80-100 TL arasına satılmaktadır. Yumurtalarını ise 5-10 TL arasında bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.vetbilgi.com/araucana-yesil-yumurtaci-tavugu-hakkinda-bilgi/

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 Aralık 2016 mehmetkaya cevapladı

Güzel bir konu olmuş sitede eksikliği vardı teşekkür ederim Hasan Ali bey. 

Bu cisnler benimde çok merak ettiğim bir cins. Tavuğun fiyatı yumurtaya göre ucuz 

İlgili sorular

0 cevap
13 Nisan Genel kategorisinde t.cesur sordu
1 cevap
7 Nisan 2017 Tavuk kategorisinde misafir sordu
0 cevap
0 cevap
8 Haziran 2017 Tavuk kategorisinde t.cesur sordu
1 cevap
18 Mart 2017 Tavuk kategorisinde misafir sordu
1 cevap
21 Şubat 2017 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
0 cevap
3 Eylül 2016 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
0 cevap
3 Eylül 2017 Tavuk kategorisinde misafir sordu
0 cevap
15 Haziran 2018 Tavuk kategorisinde misafir sordu
...