Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Tavuklarda Bit Nasıl Temizlenir?

29 Kasım 2016 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
Tavuklarda bit problemi sık sık görülmektedir. Hayvanlarınızın sağlığı için bu tür durumlarda dikkatli davranmalı ve doğru olan çözümü uygulamalısınız. Tavuk sahiplerinin en çok yaptığı hatalardan bir tanesi bit olan bir tavuğu gördüğü zaman bol bol bit ilaçları ile tavuğu ilaçlamasıdır. Tavukların bitlenmesi tavuklar için gayet normal bir durumdur.

Tavuklarınız sürekli olarak kümeste duruyorlarsa maalesef tavukları ilaçlamaktan başka bir çareniz yoktur. Ama serbest kalan tavukların bit sorunları için ilaçlama yapmanıza gerek yoktur. Kümeslerin temizliğine çok dikkat edilmesi gereklidir. Bitlerin çokluk durumuna göre bir veteriner kontrolünde ilaçlama yapılması gerekebilir. Sürekli olarak kümeste kalan hayvanlar bitlenme sorunu yüzünden çok güçsüzlük sorunu yaşanmaktadır. Bu yüzden tavukların bir kısmı ölebilmektedirler.

Bitler yapı olarak küçüktürler ama çok oldukları zaman tavukta kan emdikleri için tavukların ölmesine neden olabilmektedirler. Tavuklarda Bit Nasıl Temizlenir? Kümes de değil de doğal şartlarda yaşayan tavuklar, toprak banyosu yaparak bitlerden kurtulabilmektedirler. Bitlenen tavuklar sürekli olarak toprak içine yatarak toprak banyosu yaparlar ve bu sayede birçok kasları güçlenir. Gagları sürekli çalıştığı için sağlam bir gaga yapısına sahip olurlar. Yani topraklanma aslında tavuklar için bir spor gibidir aynı zamanda. Toprak banyosu yaparak tavuklar bitlerinden kurtulurlar ve rahatlarlar. Bu yüzden doğal ortam da yaşayan bütün tavuklar topraklanmakta ve bitlerinden kurtulmaktadırlar.

Toprak banyolarının tavuklar için büyük faydaları vardır. Bütün kaslarının çalışmasını sağlayan toprak banyoları tavuklar için hem eğlenceli hem sağlıklı hem de bitlerden korunmak ve arınmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Tavukların toprak banyoları yapamamaları durumunda sadece bit ilaçları ile ilaçlanarak bitlerinden kurtulması sağlanmaktadır. İlaçlar her ne kadar tavuklar için zararlı olmasa bile yine de kimyasal maddeler içerdiğinden tehlikeli olabilir.

Kaynak : http://www.bocekler.org/2014/11/tavuklarda-bit-nasl-temizlenir.html

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamayı önlemek için, lütfen e-posta adresinizi onaylayınız.

İlgili sorular

0 cevap
28 Ocak 2017 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
0 cevap
15 Haziran 2018 Tavuk kategorisinde misafir sordu
2 cevap
9 Mart 2017 Tavuk kategorisinde Sevgi sordu
1 cevap
13 Ağustos 2016 Tavuk kategorisinde mehmetkaya sordu
0 cevap
13 Nisan Genel kategorisinde t.cesur sordu
1 cevap
10 Haziran 2018 Tavuk kategorisinde misafir sordu
0 cevap
24 Nisan 2018 Tavuk kategorisinde misafir sordu
0 cevap
3 Eylül 2017 Tavuk kategorisinde ahmet sordu
...