Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Gergedan Böceklerinin Özellikleri, Gergedan Böceği Satışları

13 Haziran 2018 Böcek Türleri kategorisinde t.cesur sordu

        Gergedan böceği, günümüzde nesli hızla tükenmekte olan canlılardan biridir. Görüntüsü itibari ile insanlarda korku oluşturan bir böcek olsa bile aslında oldukça zararsız bir türdür. Gergedan böceği, adını görüntüsünden almaktadır. Çünkü Gergedan böceğinin erkek olan türlerinde baş kısımlarında boynuz yapısı bulunmaktadır.

        Bu nedenle ülkemizdeki adı Gergedan böceğidir. Bu böcek türünün boynuz kısmı oldukça büyüktür. Renk olarak siyah ve kahverengi renklere sahiptir. Dişi olanlarında boynuz bulunmadığından farklı bir türmüş gibi algılanabilmektedir. Ülkemizde Gergedan böceğinin sayısı oldukça fazladır ve nesli tükeniyormuş gibi bir algı bırakmamaktadır. Ancak dünya geneline bakıldığında nesli tükenen hayvanlar arasında olduğu söylenebilmektedir.

        Gergedan böcekleri ağaçların reçine kısımlarında daha çok görülmektedir. Çiftleşme için uygun ortamlar pek az olduğundan neslinin tükenme nedenleri arasında ortam yerine almaktadır.

        Gergedan böceği genel olarak koruma altındadır. Bu nedenle satışı kesinlikle yasal değildir. Geçtiğimiz günlerde yapılan medya haberlerinde bu böceklerin satış fiyatının 90 bin dolar olduğu vurgulanmış olduğu için birçok kişi bu böcekleri yakalamaya çalışmaktadır. Bu durum ise tükenmekte olan nesil için ikinci bir tehlike olarak görülmektedir. Bu hayvanlar yapısı nedeni ile evde beslemeye uygun hayvanlar değildir. Evlerde en fazla birkaç gün yaşayabilecek olan bu canlının uygun yaşam alanı tamamen doğadır.

Gergedan böceğinin özellikleri;

  • Gergedan böceği kendi ağırlığının 6 katı daha ağır olan bir cismi rahatlıkla kaldırabilmektedir. Bu nedenle bu böceğin oldukça güçlü olduğunu söylemek mümkündür. Kaldıracağı yükü ise daha çok boynuzu ile destek alarak kaldırmaktadır.
  • Gergedan böcekleri, boyut olarak ortalama 4 cm olarak karşımıza çıkmaktadır. Benzetme yapılacak olursa boyut olarak bir hamam böceği uzunluğunda denilebilmektedir.
  • Gergedan böceğin alt kısımları oldukça tüylüdür. Bu tüyler böceğin detaylarını görmenize engel olabilir. Aynı zamanda ayaklarında da oldukça tüy bulunmaktadır. Kahverengi tüyleri bu böcekleri soğuğa karşı ciddi anlamda korumaktadır.
  • Keratin açısından çok zengin olan bu böcekler ilaç yapımında, kozmetik ürün yapımında daha önceki yıllarda çok kullanılmıştır. Ta ki bu hayvanların koruma altına alınmasına kadar. Bu nedenle de büyük önem kazanmış değerli hayvanlar arasında yer almaktadır.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamayı önlemek için, lütfen e-posta adresinizi onaylayınız.

İlgili sorular

0 cevap
13 Nisan Genel kategorisinde t.cesur sordu
...