Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Ciddi Köpek Hastalıkları Nelerdir ?

16 Haziran 2017 Köpek kategorisinde Dilek sordu

Köpeklerin genellikle en yaygın yakalandıkları hastalık gençlik hastalığı diye tabir edilir. Bu hastalık bulaşıcıdır. Bu hastalığa bağışıklık sistemi zayıf yavru köpekler yakalanmaktadır. Nadir de olsa yaşlı köpeklerde görülme imkânı vardır. Bu hastalık genellikle yüksek ateş ile başlar. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin neredeyse hepsi ölebilmektedir.

            Köpeklerde en yaygın görülen diğer hastalıklardan birisi de kanlı ishaldir. Oldukça tehlikeli olan bu hastalık, yüzlerce köpeğin ölmesine neden olmaktadır. Bu hastalık her yaştaki köpeğe hitap etmektedir. Bu hastalığın en belirgin özelliği kusmadır. Kusmadan sonra yüksek ateş ile birlikte kanlı ishal görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan her iki köpekten birisi ölmektedir.

            Köpeklerde görülen en korkutucu hastalık ise kuduz diye tabir edilir. Kuduz, köpek hastalıkları dendiğinde ilk akla gelen hastalıktır. Köpeklerin sinir sistemini etkilemektedir. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin neredeyse hepsi ölür. Bu hastalığın en yaygın belirtisi ağızdan salya yayılmasıdır. Bu hastalığa yakalanan köpeklere uygulanan tedavi bir işe yaramaz. Köpekler dışında birçok hayvan bu hastalığa yakalanmaktadır.

            Bazı köpek hastalıkları ise bakteriyel olmaktadır. Bu hastalıklardan ikisi, bordetelloz ve leptozpiroz olarak adlandırılmaktadır.

            Aşısı henüz bulunmayan köpek hastalıklarından iki tanesi ise herpesvirüs ve bruselloz olarak adlandırılır. Bu hastalıklar yavru köpekler için öldürücüdür. Bu hastalıklar genellikle çiftleşme esnasında bulaşmaktadır. Ancak günümüzde bu hastalıkların henüz aşısı bulunmamıştır. Tedavi olasılığı neredeyse yoktur.

            Bu bahsedilen köpek hastalıkları için en çok risk altında olan köpekler barınakta yaşayan köpeklerdir. Bu hastalıklara yakalanma olasılıkları oldukça fazladır.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamayı önlemek için, lütfen e-posta adresinizi onaylayınız.

İlgili sorular

0 cevap
16 Nisan 2017 Genel kategorisinde t.cesur sordu
1 cevap
1 Şubat 2017 Tavuk kategorisinde Hakan sordu
...