Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Hayvanlar Herhangi Bir Dili Konuşabilir Mi ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
15 gösterim
15 Haziran 2017 Genel kategorisinde t.cesur (5,830 puan) sordu

           Hayvanlar sanılanın aksine konuşamayan canlılar değildir. Hepsinin kendine ait bir lisanı vardır. Dillerini kendi türleri arasında anlaşmak için kullanırken, insanlarla iletişim kurmak için de kullanırlar. Örneğin kediler çok çeşitli mırıltılar çıkartırlar. Her mırıltı bir anlam taşımakta ve bunu özellikle insanlarla iletişim kurmak için yapmaktadırlar. Kedi sahipleri, zamanla kedileri miyavladıkça ya da farklı mırıltılar çıkarttıkça ne istediklerini anlarlar. Ayrıca kedi ve köpekler kuyruk hareketleriyle de konuşurlar.

 Sağır Dilsiz Alfabesi Öğreniyorlar

            Hepimizin merak ettiği hayvanlar herhangi bir dili konuşabilir mi? Sorusunun yanıtını maymunlar verdi. Orangutanlar, sağır dilsiz alfabesini öğrenebilmekte ve basit cümleler kurabilmektedir. Hatta bir çalışmada, orangutan ağzını oynatarak, insan sesine çok yakın sesler çıkartmayı başarmıştır. Bu tam olarak bir dili konuşmak sayılmasa da bu alanda atılmış önemli bir adımdır. Başka çalışmalar da hayvanların çıkarttıkları sesi, alfabeye çevirip kendi aralarında ya da bize söylemek istediklerini çevirme yönündedir.

 Aslında Hepsi Konuşuyor

            Bütün hayvanlar ses çıkartarak iletişim kurar. Hepsinin bir dili vardır. Onları anlamıyor oluşumuz bizim dillerini bilmememizden kaynaklıdır. Papağan ve muhabbet kuşları gibi bazı kuşlar, kendilerine öğretilen kelimeleri tekrarlar hatta anlamlı, kısa cümleler kurabilirler. Bilim adamlarının asıl amacı, hayvanların ezbere değil, kendi düşüncelerini dile dökmeleri ve bunu anlamaya yönelik çalışmaları gerçekleştirmektir. Bunun için çeşitli aletler geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediliyor. Balina ve yunusların da suyun altında çıkarttıkları, oldukça güçlü ses sinyallerinin hepsinin bir anlamı olduğu ve birbirleriyle iletişim için kullandıkları tespit edildi.

 Onların bizim dilimizi öğrenmeleri ve insan gibi konuşmaları belki mümkün olmayacak ama insanoğlu bir gün hayvanların tam olarak ne söylediklerini çözecek. Bunu belki bir çevirmen alet sayesinde yapacağız, evimize alacağımız ya da hayvana direk tutacağımız bu alet tam olarak ne demek istediklerini çevirip bize iletecek.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

105 soru

45 cevap

21 yorum

20 üye

TrakyAjans Firma Rehberi Reklam Alanları
Hoş geldiniz, Sorularla Hayvancılık sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.


*Hakkımızda
*Gizlilik Politikası
*Kullanım Koşulları
*İletişim

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
8 Aralık 2016 İnek-Dana kategorisinde beyaznevresim (220 puan) sordu
...