Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir ?

15 Haziran 2017 Köpek kategorisinde t.cesur sordu

           Birçok veteriner dostlarımızın daha sağlıklı beslenmesi için kuru mamayı tavsiye etmektedir. Piyasada çok çeşitli kuru mamalar bulunmaktadır. Peki, hayvanlar için mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 Mama Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

      Öncelikle kaliteli mama seçerken mamanın "premium" ya da "super premium" olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü "premium" ya da "super premium" olan mamalar kaliteli protein kaynaklarından, kaliteli vitaminlerden zengindir ve genellikle doğal antioksidanlardan üretilmiştir.

      Veteriner Hekiminiz önermedikçe kilolu ve yaşlı köpekler için üretilen "light", "senior", "haiball formula" gibi mamaları almayınız. Bu mamalar asitleyici ajanlar, yüksek lif içerir ve yağ bakımından sağlıklı köpekler için yetersizdir. Bu mamalar uzun süreli kullanımlarında sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Açık olarak satılan kuru mamaları son kullanma tarihinden ve içeriğinden emin olmadığınız için almamalısınız. Açık mamalarda küf mantarları üreyebilir, bakteriyel bulaşma olabilir.

      Alacağınız mamanın son kullanma tarihine mutlaka dikkat ediniz. Aynı zamanda mamanın son 1 içinde üretilmiş olması sizin açınızdan avantaj sağlayacaktır. Ambalajı yırtılmış, delinmiş ve açık mamaları asla satın almayınız. Sentetik koruyuculu mamalar yerine doğal koruyuculu olan (E ve C vitamini gibi) mamaları tercih ediniz. Mama içeriğinde protein kaynağı olarak "By Products" veya "Meat and Bone Meal" yazan mamaları tercih etmeyiniz. Bu mamalar genelde insanların tüketmediği organ ve kemik artıklarından üretilmektedir. Kuru mamayı ağzı kapalı bir kapta, serin ve kuru bir yerde saklayınız.

 Aldığınız Mama Sağlıklı Mı ?

      Mama alırken bütün püf noktalara dikkat ettik, peki aldığımız mamanın gerçekten sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarız? Köpekler bize mamanın kaliteli olup olmadığını beden dilleriyle anlatacaktır. İyi bir mamayı doğru ve önerilen porsiyonda köpeğinize verdiğinizde iştahla porsiyonun tamamını tüketecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise dışkıdır. Köpeğin dışkısı katı fakat kuru olmamalı ve kolay kolay dağılmamalıdır. Mamanın kalitesi köpeğin tüylerinden de anlaşılır. Köpeğin tüyü parlak ve canlı görünmeli, köpek okşandığında tüy hiç dökülmemeli veya çok az dökülmelidir.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamayı önlemek için, lütfen e-posta adresinizi onaylayınız.

İlgili sorular

0 cevap
16 Haziran 2017 Köpek kategorisinde Dilek sordu
0 cevap
15 Haziran 2017 Genel kategorisinde t.cesur sordu
0 cevap
0 cevap
0 cevap
16 Nisan 2017 Genel kategorisinde t.cesur sordu
1 cevap
1 Şubat 2017 Tavuk kategorisinde Hakan sordu
...