Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Yumurtalarda oluşan şekil bozuklukları

0 beğenilme 0 beğenilmeme
77 gösterim
8 Haziran 2017 Tavuk kategorisinde t.cesur (5,830 puan) sordu

Egg Drop Syndrom yani EDS-76 , yumurtalarda oluşan şekil bozuklukları;

EDS-76 virüsü üreme özellikleri ve kimyasal yapısı bakımından Adenoviridae grubuna ait DNA yapısında bir virüstür. Virüs vertikal yolla bulaşır. Ayrıca dışkı ile de bulaşma olmaktadır.

EDS-76, özellikle tavuklarda yumurta veriminde düşmeler, yumurtanın iç ve dış kalitesinde bozukluklar ve salpingitisle ile beliren bulaşıcı hastalıktır. Hastalıkta ilk bulgular renkli yumurtalarda renk kaybıdır. Bunun süratle ince kabuklu, yumuşak kabuklu veya kabuksuz yumurtalar izler, Yumurt veriminde düşüş vardır. Enfeksiyon genellikle 4-10 hafta sürmektedir ve yumurta verimi ciddi anlamda düşebilmektedir. Pik öncesi meydana gelen enfeksiyonlarda verim hiç bir zaman beklenen düzeye ulaşmaz. Bazı olaylarda sindirim ve solunum sistemine ait bozukluklarda rastlanır.

Korunma için EDS-76 inaktif aşılar kullanılır. Aşı genellikle yumurta periyoduna girmeden önce yani 14-16 haftalıkken kullanılması gerekmektedir. Yumurtlayan hayvanlara da zorunlu hallerde aşı yapılabilmektedir. Aşılma hastalığa karşı yeterli bir koruma sağlayacaktır.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

105 soru

45 cevap

21 yorum

21 üye

TrakyAjans Firma Rehberi Reklam Alanları
Hoş geldiniz, Sorularla Hayvancılık sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.


*Hakkımızda
*Gizlilik Politikası
*Kullanım Koşulları
*İletişim

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
...