Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Besi Performans Hesaplamaları nasıl yapılır ? Besi Performansı nedir ?

20 Nisan 2017 İnek-Dana kategorisinde Dilek sordu

Besicilikte canlı ağırlık artışı ve yemden faydalanma oranı 'Besi Performansı' olarak tanımlanmaktadır. 

Sığır besiciliği, uygun bakım yapılması ve besleme yapılması, miktar ve kalitesi yüksek, optimal ve maksimum et elde etmek ve üretmek için hayvanların kesim yetişkinliğine getirilmesi emeliyle yapılan faaliyetlerindendir. Besicilikte ki gaye, en yüksek ve maksimum canlı ağırlığa en kısa zaman zarfında ve en ekonomik, uygun biçimde ulaşmanın sağlanmasıdır.

Canlık Artış Ağırlığının Hesaplanması

Sığır besiciliğinde canlı ağırlık artışı kilogram, günlük canlı ağırlık artımı ise kilogram/gün yada gram/gün birimleri ile gösterilir ve şu formül etkisi ile hesaplanmaktadır. Günlük Canlı Ağırlık Artışı (kilogram/gün)=A2-A1/Gün | Bu uygulamada: A2 = Herhangi bir dönem finali canlı ağırlık, A1 = Herhangi bir dönem başı canlı ağırlığı göstermektedir.

Bu problemi örnekleyecek olursak eğer;  Besi başı ağırlığı 200 kilogram olan bir erkek dana, 30 günlük bir besiden hemen sonra kilosu ölçülüyor ve ağırlığı 236 kilogram olarak görülüyor. Bu dana 30 günlük bir besi döneminde günde ortalama olarak kaç kilogram canlı ağırlığa ulamıştır? 

Burada: A2= 236 kilogram, A1= 200 kilogram' dır.

Yem Miktarı ile Canlı Artış Ağırlığının Hesaplanması

Günlük Canlı Ağırlık Artışı (kilogram/gün) = 236-230/30 gün= 36 kilogram/30 gün = 1,2 kilogram veya 1200 gram. Sığırdaki besi süresi içinde yemden faydalanma kabiliyeti de bir kilogram canlı ağırlık artışı için hayvanın yediği yem miktarı ile belirlenir. Yediği yemden faydalanma, sığırın belirli bir besi zamanı dahilinde yediği yem miktarının (kilogram), aynı zaman zarfında aldığı canlı ağırlığa (kilogram) bölünmesi ile elde edilmektedir.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamayı önlemek için, lütfen e-posta adresinizi onaylayınız.

İlgili sorular

0 cevap
8 Mart 2017 Kuş kategorisinde Medyum Rasim Hoca sordu
0 cevap
3 Eylül 2017 Tavuk kategorisinde misafir sordu
0 cevap
2 Haziran 2017 Genel kategorisinde t.cesur sordu
0 cevap
0 cevap
2 Haziran 2017 İnek-Dana kategorisinde t.cesur sordu
0 cevap
1 cevap
1 cevap
8 Aralık 2016 İnek-Dana kategorisinde beyaznevresim sordu
0 cevap
17 Ağustos 2016 İnek-Dana kategorisinde Seyfullak sordu
...