Hayvancılık ile ilgilendiğin için bu sitedesin. Kayıt olmak çok kolay hadi sende kayıtlı kullanıcılara katıl ve merak ettiklerini sor ! *Kayıt

Yeni getirilen besiliklerde akciger hastaligi neden fazla gorulur?

6 Nisan 2017 İnek-Dana kategorisinde Nurettin sordu
Buyuk ekonomik kayiplarin gozlemlendigi ilk besi hayvanlari geldiginde akciger yani solunum yolu hastaliklari neden daha fazla onu sormak istiyorum.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 Haziran 2017 t.cesur cevapladı

      Hayvancılıkta en çok rastlanılan problemlerin başında besiliklerde akciğer hastalığı gelir. Özellikle de sığırcılık sektörünü düşündüğünüz de bu hastalığında ciddi anlamda kayıplara yol açtığını söyleyebiliriz. 

      Özellikle de yurt dışından getirilen besiliklerde bu hastalığın sıklıkla görülmesinin birkaç nedeni vardır. Açlık ve susuz kalma burada başı çeker. Hayvan uzun mesafeler geldiğinden dolayı sıkıntı içerisine düşecektir. Bunun yanı sıra nakliye ve de iklim değişikliği de besiliklerde akciğer hastalığının tetikleyicileri arasındadır.

      Hayvanın getirildiği yerin hijyeni de yeterince sağlanamamış ise bu kez mineral eksikliği ile birleşerek bu durumun görülmesine neden olur. Bazı hayvanlarda ise vitamin ve buzağısının sütten kesilme dönemi sığırların akciğer hastalığına yakalanmasında etkendir.

      Yeni getirilen yada getirilecek olan besiliklerde aksiğer hastalığının temel nedeni bu şekilde açıklayabiliriz. Bu yüzden çok iyi derecede sağlık kontrolü ve bakımı gerekmektedir.

İlgili sorular

0 cevap
2 Haziran 2017 Keçi kategorisinde t.cesur sordu
1 cevap
13 Mayıs 2017 Tavuk kategorisinde misafir sordu
0 cevap
0 cevap
0 cevap
0 cevap
2 Haziran 2017 İnek-Dana kategorisinde t.cesur sordu
0 cevap
...